Världen kommer inte att förändras om vi inte är beredda på att ändra oss själva

På tisdagen åkte vi i 6a till Levande Historia som ligger i Gamla Stan. Där fick vi prata om mänskliga rättigheter och lyssna på en berättelse om hur det var att vara jude i Österrike under andra världskriget. Vi fick också arbeta i deras workshop och göra olika saker, som skulle visa att alla människor är lika värda.  Vi gjorde en utställning som visade hur man ska vara.

Vi läste också olika citat och sen fick vi välja det citatet, som vi tyckte var bäst och sedan så stoppade vi in citaten i en maskin som räknade ut vilket citat som fick flest röster i klassen. Vi fick "Världen kommer inte att förändras om vi inte är beredda på att ändra oss själva". Det  citatet kommer från Rigoberta Menchu, som fick Nobels fredspris 1992.

Av Simona, Danya, Jocelyn och Marwa, 6A

Dela: