John Hattie träffar Hökarängsskolan

Biträdande rektor Charlotta Lindqvist blev ombedd av självaste John Hattie att presentera Hökarängsskolans framgångsrika arbete med Visible Learning under hans besök i Stockholm.

På ett förmiddagsseminarium berättade fem Stockholmsskolor om sitt Visible Learning-arbete, Utbildningsförvaltningens analytiker presenterade sin utvärdering och professor John Hattie återkopplade. På John Hatties och James Nottinghams heldagskonferens dagen därpå, den 10 november, fick Hökarängsskolan göra ett svenskt inspel om vårt utvecklingsarbete. 

John Hattie är professor i pedagogik vid University of Melbourne i Australien där han bland annat forskat kring kvalitémätning, utvärdering och modeller inom undervisning och lärande. 2008 publicerade Hattie sin forskning genom boken VisibleLearning: A Synthesis of Over 800 Meta-AnalysesRelating to Achievement och översattes till svenska 2012 med den svenska titeln Synligt lärande för lärare

 

Dela:
Kategorier: