Fördjupningskurs i reklam och kommunikation

En solig måndag i april besökte vi reklambyrån Le Bureau. Vi mötte Avilin och Vera från Kommunikationsförmedlingen och tillsammans gick vi till Le Bureau. Där träffade vi Frida och Hjalmar. Vi fick en genomgång om vad man gör på en reklambyrå. Vem som gör vad och hur man gör när man pitchar, får ett case och briefar.

Efter genomgången fick vi dela upp oss i tre grupper för att själva komma på en reklamkampanj för ungdomar mellan 12-18 för Håll Sverige rent.

I gruppen skulle vi få fram några olika reklamkampanjer. Vi skulle dessutom hitta på ett namn för vår reklambyrå.

Vid träff två var vi på Hökarängsskolan. Då fick vi hjälp med att välja vilken reklam som vi skulle jobba vidare med. Sedan vidareutvecklade vi den i gruppen.

Träff tre så gjorde vi presentationen och finputsade på vår pitch.

Träff fyra redovisning för alla om vår reklamkampanj.

Alla grupper redovisade sin reklamkampanj och pratade om fördelarna med den.

Vi fick feedback på vår kampanj och som avslutning fick vi diplom.

Det vi har lärt oss är hur man gör en pitch och en brief, hur man kan jobba för att få fram en reklamkampanj. Vi har också jobbat i grupp och gjort en powerpoint. Det har varit jätteroligt. Vi hoppas att nästa års åttor får göra detta också.

Dela: