En ny app

Elever i åk 9 på Hökarängsskolan har deltagit ett projekt om hållbarhet i samarbete med Hållbara Hökarängen. Projektet gick ut på att hitta problem i vardagen som handlar om hållbarhet och utifrån egna idéer komma på hur problemet kan lösas. 

Den vinnande idén, som eleverna själva röstat fram, går ut på att en app i en smart mobiltelefon håller reda på vilka varor man köper och delar ut belöningar när man lämnar tillbaka förpackningen på en återvinningsstation.

Andra idéer handlade om träningsmaskiner med generatorer som laddar batterier i elbussar, vattenblandare som håller reda på hur mycket varmvatten varje boende förbrukar och gatubelysning som släcker ner när ingen är i närheten.

Arbetet har skett i flera steg tillsammans med personer från näringslivet. Den slutgiltiga idén sammanfattades av ett PR-företag.

Läs mer i Tidningen Farsta Sköndal

 

Dela: