Ekisutbildning 2013

Vi startade från Hökarängen klockan 07.45. Med tunnelbanan åkte vi till Tekniska högskolan där en buss väntade på att ta oss till Älmsta. Gubbängsskolan och Kvickentorpsskolan skulle också åka med samma buss.

Vi fick fika när vi kom fram till kursgården. Sedan fick vi packa upp och bädda på våra rum. Efter lunchen så startade vår kursledare Tomas lektionen med krokodilfloden. Vi hade lektioner hela dagen fram till middagen. Efter middagen var det lektion igen, fram till 21.00.

Dagen där på åt vi frukost klockan 08.00. Första lektionen började en timme senare då vi pratade om karriärer och den andre kursledaren Anette kom och höll resten av dagens undervisning. Vi hade mycket grupparbeten och lekar där vi lärde känna varandra bättre. Vi slutade en timme tidigare än dagen innan, alltså 20.00. Innan vi skulle sova blev vi bjudna på fika trots busen på gården...

Idag, sista dagen på kursen vaknade vi strax innan åtta. Efter frukosten fick alla packa ihop och städa sina rum. Första lektionen fick vi i uppgift att planera in ekis-möten och skriva våra krav på varandra, även på våra handledare. Efter det fick vi använda vår fantasi till att komma på vad en spunk är. Vi gick ut i trädgården och letade. Vi hittade ett nät, som vi kom på en historia till. Alla skolor fick plocka skräp och efter lunch fick vi glass :)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Norea Larsson, Fanny Mikkelsson, Jovial N' Salambi Luvumbu, James Chaloemsing 8a
Julia Zetterberg, Josefin Lignell Gruvberg, Dennis Bilic Centerhag 8b
Sandra Carlsten, Nora Boudabous, Emil Teimert 8c
Khaula Mraidi 7-9d
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Utbildning av nästa års elevkamratstödjare i samarbete med Gubbängsskolan, Kvickenstorpsskolan och Demokratiakademin. Kursledare Thomas Schelin och Anette Dalqvist.

 

Dela: