En avslutning i världsklass på Kryddgårdsskolan!

Tisdag den 12/6 var det dags för Kryddgårdsskolans elever att ha sin skolavslutning för sommaren. Under våren har eleverna förberett framträdandet och arbetat fram rekvisita och program tillsammans med personalen. Temat för framträdandet blev en resa runt jorden, med nedslag i olika världsdelar. Dessa presenterades av en eller flera elever och efterföljdes av en gemensam sång. Musiken hade övats in på musiklektionerna och innehöll allt från ”Waka Waka” till ”Stockholm i mitt hjärta”. Ackompanjemang stod musiklärare Maria Abrahamsson och praktikant Christoffer Örnevik för. Efter framträdandet firades skolavslutningen med jordgubbstårta och saft. Tack alla elever, personal och föräldrar som gjorde skolavslutningen till den festliga avslutning på terminen som det blev!

Dela: